Krzysztof Hanke, J-23, piosenka żołnierska i jeszcze coś

Pomóżcie dobrzy ludzie, bo jeszcze trochę i odgryzę sobie głowę :/ Szukam kilku utworów z lat(prawdopodobnie) 90-tych(a przynajmniej wtedy ich słuchałem na kasetach i szpulach). Szczegóły poniżej : 1) Krzysztof Hanke - piosenka o sowieckim czołgiście i jego polskiej dziewczynie(chyba miała na imię Bronka?) i kilka linijek które zapamietalem - "... odjechał dal[j]eko, dal[j]eko za Wołgę. Przejeżdżał w szynelu, w galowych bryczesach, obiecał napisać..." ; "... urodzin dzieciaka zbliżała się data, szukała dziewczyna swojego sałdata, szukała nocami pisała na listach - Iwan, kapitan..." ; "... a Iwan zapomniał o polskiej dziewczynie, a przez co zapomniał ? - przez rozbrojenie ! ..." 2) to chyba była jakaś piosenka żołnierska śpiewana chórem, z której zapamiętałem tylko jedną linijkę - "... przez Odrę i Nysę, przez Wisłę i Bug, jak ich po tej drodze niech prowadzi Bóg..." 3) możliwe, że to też był wykon piosenki żołnierskiej Krzysztofa Hanke, jednak pewien nie jestem - "... Ciągną, ciągną czołgi, działa i armaty, Iwan dziś powraca do rosyjskiej chaty, wracają, wracają, czas zaleczy blizny, wracają sałdaty do swojej ojczyzny..." 4) piosenka o J-23 ale NIE zespołu Amadeo. Gość jakby rapował tekst(który poniżej przytoczę) a potem była chyba wstawka jakiegoś motywu ze "Stawki większej niż życie" - "... Wtem oczom nie wierzę, w mig oniemiałem - puścili mi film taki jak chciałem, nasza telewizja to wielka jest potęga - J-23 nadaje z Kolberga..." 5) kolejną zagwozdką jest utwór z którego pamiętam tylko dwa słowa i który chyba śpiewało kilkoro(?) wykonawców a owe dwa słowa to "...Galileo, Galileo..." 6) i na koniec rodzynek, bo nie napisałem w życiu wiele więcej żenujących słów jak te poniżej... Utwór śpiewało dwoje wykonawców - mężczyzna i kobieta. Mężczyzna śpiewał bardzo grubym głosem a kobieta wręcz przeciwnie i to było coś w stylu - "... bom bele bom bele bom bele bom bele bom(mężczyzna) - amore(kobieta), bom bele bom bele bom bele bom bele bom(mężczyzna) - tequero(kobieta)..." Niewykluczone, że pozycje od 1 do 3 dotyczą tej samej piosenki ale to też nic pewnego, bo pamiętam tylko strzępy. Gdyby coś, komuś zaświtało, to będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Zmieniony przez pasteryzowany

Odpowiedzi

 • konmajkkonmaj Użytkownik
  edytowano 30.04.24 o 23:42

  Nr 4 to pewnie chodzi o to:

  Pobieranie danych...
  Waldek Pawlukiewicz - Agent J-23

  Zmieniony przez konmaj
  Podziękował(a) (1)pasteryzowany
 • Niestety nie... Utwór, którego szukam jest starszy niż też Pawlukiewicza. No i nie ma słów, które przytoczyłem a których jestem pewien, że były w piosence której szukam. Mimo wszystko dziękuję za odzew.

 • 6 - El Pasador - Bamba Dabam

  Pobieranie danych...

  Podziękował(a) (1)pasteryzowany
 • Dzieci Kapitana Klossa - Pieśń o Bohaterze?

  Podziękował(a) (1)pasteryzowany
 • Galileo, Galileo kojarzy mi się z Bohemian Rhapsody, ale ten utwór pewnie znasz :)

  Podziękował(a) (1)pasteryzowany
 • Cześć,

  Dzięki za zainteresowanie i zaangażowanie.

  Nr 6 to strzał w dziesiątkę - właśnie tego szukałem !!!

  "Galileo, Galileo" były początkiem prawdopodobnie refrenu piosenki, którą NIE JEST "Bohemian Rhapsody"[którą, jak słusznie założyłeś/aś - znam : )], bo w niej te słowa padają w innym kontekście i w innej formie - aczkolwiek jakieś podobieństwo jest ; )

  Co do piosenki o Klossie, to także nie chodzi o utwór "Pieśń o bohaterze" : / To jest mocny, rockowy kawałek a w utworze, którego szukam, wykonawca jakby rapował słowa, które wymieniłem w poście i których jestem pewien, że padają w tej piosence. Dodatkowo, upewniłem się, że to nie jest "piosenka-widmo", bo okazało się, że jest jeszcze jedna osoba, która kojarzy te słowa ale tak jak ja, nie pamięta ani tytułu ani wykonawcy...

  Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za pomoc, bo chociaż jeden strzał okazał się celny : )

  Podziękował(a) (1)Jodła88
 • Jeśli Galileo jest na początku refrenu, to może Aden Foyer - Galileo Galilei?

  Pobieranie danych...

  Podziękował(a) (1)pasteryzowany
 • Niestety, to nie ten utwór : / Powyższa piosenka wydaje się być bardziej współczesna a ta o którą mnie chodzi była znana już w latach 90-tych i w niej ten początek refrenu był (z tego co pamiętam) śpiewany chórem. Zgaduję, że szukam utworu prawdopodobnie z okresu 1980 - 1995. Jednak dziękuję za pomysł i poświęcony czas : )

  Podziękował(a) (1)Jodła88
Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować lub zarejestrować.