Stara francuska piosenka w stylu Tornero

«1

Niedługo zbliża mi się rodzinna impreza i w ramach niespodzianki chciałabym znaleźć piosenkę z lat młodości jubilatki. Słyszałam ją parę lat temu w lokalnym radiu, pierwszy i ostatni raz, wtedy też poznałam historię z nią związaną, czyli był tańczony do niej przytulany na imprezie (strzelam, że mogło to być w przedziale lat 1981-83). Nie szukałam wtedy tytułu, a było by łatwo znaleźć, gdyż stacja na swojej stronie wyświetla co aktualnie gra. Jak pierwszy raz usłyszałam piosenkę miałam 2 skojarzenia, "Tornero" i klimat Demisa Roussosa, bo początek piosenki był taki anielski w stylu "aaaa". I zdziwiłam się, że piosenka po francusku. Albo śpiewał tylko wokalistka albo wokalista+chórek, albo wokalista i wokalistka. Generalnie facet miał dość delikatny głos. Piosenka raczej monotonna, bez uniesień, taka anielska i nader romantyczna. Przekopałam jakieś playlisty + sama kojarząc jakichś artystów coś wpisywałam w yt, ale jakby nic nie pasuje. Na pewno to nie piosenka Christophe - Aline, to wiem jak puściłam tej osobie.

Nie Joe Dassin,Serge Gainsbourg,Claude François ani Charles Aznavour. Jak znajdywałam jakąś wolniejszą piosenkę, to okazywało się, że w piosence jest jakiś punkt kulminacyjny i wokalista zaczyna śpiewać a'la Bajor z taką manierą piosenki aktorskiej. Albo miał mocny francuski akcent (zwłaszcza Aznavour) co nie pasowało do oryginału. Claude Barzotti miał już 1 piosenkę w klimacie, w którym szukam, ale facet ma za dużą chrypę.

Jeszcze tak sobie myślę, że może to piosenka z Belgii*, albo jakiś artysta po prostu zaśpiewał 1 piosenkę po francusku, sama nie wiem. Na pewno piosenka pasuje klimatem do lat 70. Nie wiem z jakiego roku była i z czego puszczali ją na tej imprezie, wątpię, że z radia. Może ktoś pomoże mi ją odnaleźć, chociaż wątpię.

*Mała poprawka zaczęłam szukać piosenek belgijskich, i okazało się, że powielają mi się artyści ze wcześniejszych wyszukiwań.

Zmieniony przez Giulietta

Odpowiedzi

  • Michel Sardou - La Maladie d'amour?

    Pobieranie danych...

  • Ja zaproponuję jeszcze Jean Francois Maurice - Monaco 28° à L'ombre, choć piosenka Michela Sardou bardziej mi pasuje do opisu.

    Pobieranie danych...

  • GiuliettaGiulietta Użytkownik
    edytowano 5.10.23 o 18:37

    Jodła88 dzięki za odpowiedź, piosenki Sardou też przeglądałam, nie pamiętam czy to ta, którą zaproponowałaś, ale to nie brzmi mi jak to czego szukam.

    Janusz_Cebula Właśnie ta piosenka mi wczoraj wyskoczyła w proponowanych na yt i już byłam prawie pewna, że to to, właśnie o taki klimat mi chodzi. Ale wydaje mi się, że ta piosenka jest za popularna i mogłam ją słyszeć już nie raz, dlatego mi się wydawało, że to to. Niestety jubilatka zapytana, czy to ta piosenka stwierdziła, że nie pamięta tej sytuacji jak mi opowiadała historię związaną z piosenką, czyżby wina wieku :/ ? Potwierdziła mi jedynie, to co było w komentarzach po polsku pod piosenką, że to puszczali na imprezach.

    Mnie się wydaje, że to jeszcze jednak nie to, gdyż wykonawca miał raczej głos młodego chłopaka a nie taki głęboki jak Jean Francois Maurice.

    Jeśli ktoś jeszcze coś skojarzy, może z lat młodości, to jestem otwarta na propozycje. Jak nic już nie zaświta, to trudno. Ja jeszcze przejrzę parę list na odsłuchane.eu z dni kiedy lecą w radiu "stare przeboje". Najwyżej jako alternatywę dam do playlisty coś włoskiego.

    Zmieniony przez Giulietta
  • Jerome Keller - Angelina (1984)

    Pobieranie danych...

  • erik96eerik96 Użytkownik

    Może sprawdź sprawdź dyskografię Di Quinto Rocco?

    Śpiewał utwory o podobnym charakterze jak "Tornero", jest Włochem, ale mieszkającym od dawna w Belgii. Największą popularność miał na przełomie lat 70 i 80, właśnie w Belgii i Luksemburgu. Choć w polskich stacjach radiowych też były puszczane jego niektóre utwory. Śpiewa po włosku, francusku, jeden utwór po niemiecku i hiszpańsku. Nierzadko jego utwor y są dwujęzyczne. Niektóre piosenki śpiewa solo, z chórkami żeńskimi, z dziećmi, albo na zasadzie rozmów z kobietą. Kiedyś na jednej stronie francuskojęzycznej przeczytałem, że jego głos to połączenie właśnie Roussousa i Barzottiego.

    Pozdrawiam i życzę odnalezienia utworu.

  • Sprawdź jeszcze George Chakiris - Mon pays c'est le soleil

    Pobieranie danych...

  • Dziękuję wszystkim za zaangażowanie z odpowiedziami

    ItaloTop80 - piosenka za bardzo brzmi w stylu lat 80.

    erik96 - Di Quinto Rocco wyświetlił mi się jak szukałam na yt w belgijskich piosenkach, klimat rzeczywiście w stylu muzyki Roussosa, nie chodziło mi dosłownie o głos tylko taką "anielską w stylu muzykę"

    Jodła88 - ta piosenka, rzeczywiście momentami wolna, ale za bardzo "do pobujania", że tak powiem. Tamta, jeśli dobrze pamiętam była taka smętna, przeciągająca się, no dosłownie, żeby do niej tylko dało się tańczyć przytulanego ledwo się ruszając.

    Co do głosu wokalisty, już pisałam, że raczej łagodny, określiłabym go raczej w stylu nieżyjącego wokalisty Universe.

  • Łukasz Vintage - 4 razy nie, tych wykonawców już przeglądałam.

    Tak informacyjnie sama też szukam, przejrzałam listy z mojego radia na odsłuchane.eu rok do tyłu, niestety nic nie znalazłam, powtarzają się te same piosenki, a jak już coś jest francuskiego to disco, albo coś szybkiego typu Joe Dessin albo ta piosenka Delpecha powyżej.

    Przejrzałam piosenki Art'a Sullivana i wcześniej wspomnianego Christopha (tyle, że jego twórczość z lat 70.), bo mi to pasuje głosowo. Bardziej mi ten Sullivan pasuje, ale brakuje mi tego anielskiego wstępu a'la Roussos i nie ma polskich komentarzy za bardzo pod jego piosenkami, nie wiem czy mógłby być puszczany. Jeszcze będę coś kopała, chociaż czasem naprawdę trudno przejrzeć wszystkie piosenki jednego wokalisty, niektórzy nie mają w ogóle swojego oficjalnego kanału, czy albumu wrzuconego na yt, tylko takie porozrzucane piosenki z jakimś randomowym zdjęciem, że nie wiadomo, czy to stara, czy nowa piosenka, lub tylko odświeżona wersja. Jeszcze trochę szukania i będę mogła iść do jakiegoś teleturnieju :D. Wczoraj słuchając jednej piosenki Sullivana tak mi się skojarzyło, że w tej piosence co szukam może być zdanie "Je suis seul", ale na 100% pewna nie jestem, poza tym to za ogólne, żeby tego szukać.

  • A słuchałaś piosenki Arta Sullivana Sans toi?

    Pobieranie danych...

  • GiuliettaGiulietta Użytkownik
    edytowano 23.10.23 o 18:00

    Jodła88, Tak przesłuchałam wszystkie jego piosenki i nic mi nie pasuje (może Adieu Sois Heureuse tak najbardziej). Dalej kopię i szukam znalazłam 2 kanały na yt ze starymi piosenkami i co jakiś czas youtube mi kogoś proponuje "nowego" chociaż obawiam się, że coraz bardziej się oddalam przesłuchując tych mniej znanych.

    Gdyby to komuś się przydało to podaję jeden z kanałów, bo drugi gdzieś mi zaginął https://www.youtube.com/@EVEGabin/featured

    Zmieniony przez Giulietta
    Podziękował(a) (1)Jodła88
  • Pobieranie danych...
    napisałaś klimat podobny do Demisa.Pytanie czy sprawdzałaś jego piosenki po francusku z tego okresu?

Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować lub zarejestrować.