Mało znane oryginały popularnych piosenek

«1

Postanowiłem utworzyć dyskusję na temat pierwowzorów znanych utworów, których autorstwo jest mylnie przypisywane niewłaściwej osobie, gdyż są one de facto coverami. Proponuję następującą formułę:

"Tytuł" - autor oryginalnej wersji - (autor wersji spopularyzowanej).

Dla przykładu:

"I've got my mind set on you" - James Ray - (George Harrison)

Pobieranie danych...

Zapraszam do zabawy!

Najlepsze odpowiedzi

  • Zaakceptowana

    Whitney Houston - I Will Always Love You (1992) Dolly Parton - I Will Always Love You (1974)

    Pobieranie danych...

  • Zaakceptowana

    Soft Cell - Tainted Love 1981

    mało kto zna lub lubi oryginał : Gloria Jones - Tainted Love 1964

    jest jeszcze wersja Marylin Manson z 2001 bazująca bardziej na wersji Soft Cell

Odpowiedzi

  • "I'm a believer" - The Monkees - (Smash Mouth)

    Pobieranie danych...

    (włoski cover z 1966 roku: "Sono bugiarda" - Caterina Caselli)

    Pobieranie danych...

    Podziękował(a) (1)Lukrecjusz
  • schlesiensschlesien Użytkownik
    edytowano 19.04.23 o 10:12

    @Jodła88 @RRob - super, dziękuję za odpowiedzi! Dolly Parton miała śliczną barwę głosu, super to brzmi! Niedawno czytałem opinię, że "Good thing" Fine Young Cannibals było wzorowane na "Tainted love" ale uznałem, że chyba to tylko pozorne podobieństwo, znając jedynie wersję Soft Cell. Teraz widzę, że faktycznie.

    Zmieniony przez schlesien
    Podziękowali (3)Jodła88 RRob Lukrecjusz
  • ;) dorzucę jeszcze "Sweet Home Chicago" - Robert Johnson, 1936 rok

    Pobieranie danych...

    Podziękował(a) (1)Lukrecjusz
  • "Going up the country" - Henry Thomas 1928 (Canned Heat 1968). "The best" - Bonnie Tyler 1988 (Tina Turner 1989).

    Podziękowali (2)schlesien Lukrecjusz
  • Robert Hazard- Girls Just Wanna Have Fun (Cover Cyndi Lauper) Raf- Self Control (Cover Laura Branigan) Stevie Wonder- Pastime Paradise(Cover Coolio)

    Podziękowali (2)Lukrecjusz schlesien
  • RRobRRob Użytkownik

    Sinead O Connor - Nothing Compares 2U (1990)

    oryginalnie w roku 1985:

    The Family - Nothing Compares 2U (utwór napisał Prince)

    Podziękował(a) (1)schlesien
  • LukrecjuszLLukrecjusz Użytkownik
    edytowano 20.04.23 o 01:19

    "Killing Me Softly"

    Lori Lieberman 1971

    Roberta Flack 1973

    The Fugees 1996

    Pobieranie danych...

    Zmieniony przez Lukrecjusz
    Podziękował(a) (1)schlesien
  • Pobieranie danych...

    Podziękował(a) (1)schlesien
  • Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi, mam słuchania na cały weekend albo i przyszły tydzień ;-)

    Co do Knockin' on Heaven's Door, nie jestem przekonany, że jej autorem był Bob Dylan. Pamiętam występ jakiegoś jej pasjonata w domu kultury. Opowiadał, że to "ludowa" piosenka amerykańska, stara jak świat.

    To jeszcze piosenka nagrana w RPA (!!) w 1938 roku ;-)

    Pobieranie danych...

  • ItaloTop80IItaloTop80 Użytkownik
    edytowano 21.04.23 o 08:01

    Do schlesein: Fine Young Cannibals - Good Thing było wzorowane na utworze Glorii Jones - Tainted Love (1965) ale za cover uznawany nie jest (wykorzystano jedynie sample). Natomiast wersja Soft Sell - Tainted Love (1981) jest "pełnym" coverem Glorii.

    Jeśli interesuje Was temat coverów to kiedyś mogę podać różne ciekawostki z tym związane. Wierzcie mi, temat nie jest zerojedynkowy. Bywały przypadki gdy cover czasowo wyprzedzał oryginał, bywały spory (nawet sądowe), bywały wątpliwości co jest coverem a co oryginałem itd.

    Natomiast (wybaczcie) podważam trochę sens wpisywania tutaj kolejnych przykładów. Po pierwsze jest tego dziesiątki tysięcy. Po drugie są postawione strony, które tak jak discogs stanowią coverową bazę. Osobiście na jednej z nich dodałem kilka coverów a łatwo nie było.

    Poniżej linki do tych stron.

    https://www.whosampled.com/

    [link:cover.info] oraz np. [link:hitparade.ch]

    Ta ostatnia nie jest bazą coverową, ale po wyszukaniu utworu mamy covery (jeśli takowe były) pod hasłem "Gecovert von" lub pod hasłem "Original" mamy oryginał, jeśli wyszukany utwór jest coverem.

    Zmieniony przez ItaloTop80
    Podziękowali (2)schlesien Jodła88
  • @ItaloTop80 - dziękuję za obszerny i bardzo merytoryczny wpis. Kolejny przykład wykorzystania sampli to Daryl Hall & John Oates - I Can't Go For That oraz Simply Red - Sunrise. Prawdę mówiąc, nigdy się tym tematem specjalnie nie interesowałem i nie miałem pojęcia, że coverów jest aż tyle. Zacząłem to rozumieć w miarę pojawiania się kolejnych wpisów, w szczególności dwóch ostatnich. Wciąż jednak widzę głęboki sens tego postu i bardzo się cieszę, że go założyłem. Otóż bazy danych zawierają wszystkie znane sample i covery, natomiast tutaj zaprezentowaliście te najukochańsze utwory, wszak każdy prezentuje to co lubi najbardziej - i szczerze mówiąc, wyszedł z tego kawał dobrej muzyki! - wcześniej mi nieznanej.

  • @Jodła88 Dolly Parton jest niesamowita, znalazłem wywiad z nią w którym przyznała, że o mały włos nie straciła praw autorskich do jej najlepszej piosenki na rzecz Elvisa Presleya

    Pobieranie danych...

    Podziękował(a) (1)Jodła88
  • Są takie filmiki na YouTube jak ten:

    Pobieranie danych...
    Można być zaskoczony ile znanych piosenek to tak naprawdę covery.

    Podziękowali (2)schlesien Jodła88
Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować lub zarejestrować.